Со головите на Зоран Балдовалиев, Академија Пандев на стадионот Младост во Струмица славеше против Шкупи со резултат од 2:0. Поранешниот македонски репрезентативец Балдовалиев беше немилосрден во 58 минута од белата точка а прецизен беше и во завршните минути од натпреварот кога по втор пат ја затресе мрежата на гостите.  Со овие два нови погодока популарниот ,,Балдо,, е најефикасниот кај ,,пандевци,, по девет одиграни натпревари во најелитното фудбалско натпреварување

Со ова петта победа во шампионатот ,, пандевци,, остануваат на врвот од прволигашката табела, односно од девет дуели имаат пет победи , два нерешни исхода и два пораза или вкупно 17 бода за третата позиција веднаш зад Шкендија и Вардар. Следното коло Академија Пандев игра со фенерџијата Скопје кој досега нема победа.

ја забележа петата победа во Првата фудбалска лига на Македонија, продолжува со одличните настапи на домашен терен, откако и во четвртиот натпревар ја извојува четвртата победа. Во Струмица денес падна тимот на Шкупи, со 2-0, на нови три бода на Академија Пандев му донесе искусниот Зоран Балдовалиев, кој беше творец на двата гола.

Пандевци ги почнаа контролките за пролетниот дел од Шампионатот – надиграна Беласица од Петрич

Ролинг 08 го продуцираше вториот репрезентативец, мета на повеке евроклубови

На 22 и 23 септември автослалом трки во Струмица со стандардни и тркачки автомобили