Екипата на Струмица со пораз го започна домашното првенство откако на свој  терен  во првото коло претрпеа пораз од Охрид со резултат од 90:76. Тимот на Власис Влаикидис во ниту еден момент не успеа да му се спротистави на расположениот  состав  од Охрид во чии редови блескаа францускиот интернационалец Реми Бери кој уфрли дури 35 поени во кошот на Струмица и американецот Кенет Рос кој постигна 21 поен.

Кај струмичани американското трио блескаше – Кевин постигна 18, Тајлер 15 а Тарнер 14 поени

Следното коло Струмица му гостува на Карпош во Скопје