Фудбалерите на ,,Академија Пандев,, станаа хит во прволигашкиот шампионат откако денеска забележаа победа и против романтичарите. Пандевци на гостувањето во Скопје имаа негатива од 1:0 со Работнички но благодарение на Атанасов и Мишев, избраниците на Панче Стојанов забележаа победа која им донесе нови три бода со која се зацврстија на втората позиција

Академија Панев по 7 кола имаат 4 победи, два нерешени исходи и еден пораз и со 14 бода се зад лидерот Шкендија. Следното коло на свој терен играат со Вардар. Осмото првенствено коло е на програмата на 27 септември