Струмичките сино бели стасаа до првата второлигашка победа  и тоа во Радовиш против Плачковица која се смета за еден од главните фаворити за висок пласман. Екипата на Беласица славеше со 2:1 на тешкиот гостински терен истакнувајки се како сериозен кандидат за пласман во првата лига од источното друштво.

Плачковица поведе преку Коцев во 18 минута додека Беласица во 33 минута преку Пепи Ѓеоргиев израмни на 1:1 додека искусниот Миле Костовски во 70 минута ја донесе победата за струмичкиот второлигаш

Во текот на целиот натпревар, синобелите ја имаа подршката од навивачката група Ајдуци кои организирано отпатуваа во Радовиш да го бодрат својот тим. Беласица веќе во вторник го игра заостанатиот меч и тоа со Тиквеш од Кавадарци

фото radovisnews.com

Македонска репрезентативка замина на тест во Хајдук Сплит

Сузана Мицева

На 22 и 23 септември автослалом трки во Струмица со стандардни и тркачки автомобили

Валенти: Одигравме добро, но има простор да се напредува