Македонската одбојкарска репрезентација го освои среброто во Евролигата откако беше поразена од Украина во финалето.  Ова е трето сребро за одбојкарите на Македонија во чии состав  беа дури осум струмички одбојкари кои речиси сите заиграа во квафлификациите но и на завршницата во Данска каде капитенот Никола Ѓоргиев беше  прогласен за најдобар играч

Никола Ѓоргиев, Ѓорги Ѓоргиев, Филип Маџунков, Васе Михаилов,  Александар Љафтов, Марјан Урдов, Славе Наков и Владо Милев е струмичкиот одбојкарски октет кој се фотографираа со сребрените одличја, пехарот но и македонското знаме