Одбојкарската репрезентација на Македонија се пласира во финалето од Европската лига откако славеше над Данска со 3:2 во сетови на завршниот турнир од ова натпреварување

Фантастична игра на македонските одбојкари предводени од струмичани во дуелот со домаќините кои имаа водство од 2:0 во сетови. Но тогаш на сцена настапија браќата Ѓеоргиеви, Љафтов, Милев направија целосен пресврт а шанса  во дуелот имаа и останатите струмичани