Струмичките сино бели фудбалерите на Беласица со победа го завршија третолигашкото натпреварување  во источната група. Во рамките на последното коло славеа против Осогово во Кочани  со резултат од 5:1  и го кренаа Шампионскиот пехар од ова натпреварување иако уште пред пет кола беше се јасно околу победникот во ова лига

Ова значи дека идната сезона Беласица ќе игра во Втора лига исток и на стадионот Младост во Струмица ќе се игра второлигашки фудбал кој според многумина ќе биде доста квалитетна лига со оглед на имињата на клубовите кои ќе настапуваат во неа.