Одбојкарите на Струмица го направија првиот чекор за освојување на Шампионската титула. Синоќа во првиот дуел против Пробиштип во финалето од плејофот славеа со 3:0 во сетови (33-31,25-13 и 25-19. Интересен беше само првиот сет кога гостите се заканија и беа на прагот да го освојат , но по пропуштени три шанси четата на Кире Ричлиев и актуелни КУП победници не дозволија изненадување на свој терен.

Во продолжението беше чиста рутина за одбојкарите на Струмица кои лесно ги добија следните два сета за максимална победа. Следниот натпревар се игра утре во Пробиштип. Со евентуална победа таму, струмичани во третиот натпревар на свој терен ќе има можност да го подигне Шампионскиот пехар