Наковски волеј шампионски го надигра големиот Јанта кој од Струмица мораше да замине со наведната глава поразен од младите и осоколени струмичанки кои ја покажаа најдобрата игра во годинашново првенство . Не помогна и ,, притисокот,, но и шоуто на тренерот на Јанта волеј во петиот одлучувачки сет, кој под завеста дека е лут на судиите заради нивните одлуки,  сакаше да покаже пред пристуните дека ја подарува победата,  заборавајки дека ,,дебитантот,, Наковски како никоја дурга екипа со одлична игра им одзеде два сета а водеше пред да стапи на сцена.

Крајниот резултат од овој дуел беше 3:2 за избраничките на Хари Наковски за огромно задоволство на присутните на мечот. Струмичанки го добија првиот сет со 25:21, Јанта возврати со 25:20. Како и во првиот така и во третиот сет, девојките на Наковски повторно заиграа и го добија со 25:21 што беше шок за гостинките од Скопје. Вратија во четвртиот сет со 25:16, но мораа да се задоволат со само еден бод бидејки во петитот сет Наковски волеј беше тој што го диктираше темпото и со 15:8 им го нанесоа првиот пораз на големите фаворитки.

Со ова победа Наковски волеј кој дебитираше сезонава во првата лига се искачија на петото место.

 

е апсолутен фаворит за