Автор: Стојне Митева

Од шумско стопанство ,,Беласица,, денеска ги отфрлаат гласините дека нема доволно огревно дрво за престојната грејна сезона.

Од шумско стопанство Беласица денеска ги отфрлаат гласините дека нема доволно огревно дрво за престојната грејна сезона.Раководителот Митров дециден, до 15ти октомври сите граѓани кои склучиле договор и платиле ќе им бидат испорачани сите дрва.Оние кои не ги подмириле парите за огревно дрво ќе чекаат по 15 следниот месец за испорака.Остануваат за испорака уште 1700 метри кубни. Од 15 ти август до сега испорачани се вкупно 3500 илјади кубни метри огревно дрво а од подружницата во Струмица велат дека со интензитетот кој деновиве испорачуваат односно по 100 кубика дневно за 17 дена сите граѓани ќе ги добијат дрвата на самиот почеток на грејната сезона. Гласините кои ги вознемирија струмичани беа дека шумското ст6опанство нема доволно огревно дрво за испорака па почнале да ги враќаат и парите.Митров изјави и дека немаат никакво законско право да враќаат пари , а задочнувањето со испорака биле технички причини , но уверува дека никому нема да му недостасува огрев до 15 ти октомври. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Институциите да не ги заборават ранливите категории граѓани

Синоќа одржана дебата на тема „Еднаквоста е човеково право“, организирана од ГО ,,Новус,,Целта на оваа дебата е да се актуелизира прашањето за ранливите категории граѓани, преку заедничка соработка да поттикнеме да се интегрираат во општествените процеси, заеднички да констатираме дали институциите прават се за остварување на нивните права, правата на образование, вработување, домување; дали постои стратегија за истите и кои се идните планови на општината и останатите одговорни институции. Од невладиниот сектор односно лицата кои директно се инволвирани со проблематиката велат можеби и треба да се работи со цел поголема интеграција на лицата од ранлива категорија. Од Новус на синоќешната средба побараа од институциите да не ги забораваат.Да се ремиме како општество да не ги маргинализираме бидејќи и немаме право. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Референдум за зголемување на породилното отсуство на 18 месеци

По рудниците на повидок е нов референдум за кој гласот го креваат мајките и трудниците.Од утре канцелариите на ДИК низ цела држава повторно со отворени врати , за нови 10 илјади потписи за распишување на референдум, овој пат на национално ниво.Граѓанската иницијатива ,,450 породилно (пеленска револуција) бара покренување на референдумско прашање породилното отсуство да трае 18 месеци , не како во моментов 9.Од ДИК потврдија дека од утре сите подрачни канцеларии ќе бидат отворени за собирање на потписите се до 7 октомври. Младите бараат повеќе време со бебињата а возрасните пак со контра став дека и тие девет месеци...

Read More

Гевгеличани повторно на референдум.Овој пат ќе гласаат за или против населување на мигранти на нивна територија.

Со 11 гласа за и само 4 воздржани беше донесена одлука Гевгелија да организира уште еден регерендум. Советниците од Гевгелија синоќа на итна седница донесоа одлука-ќе има уште еден референдум на локално ниво На 15 октомври за кога се закажани локалните избори,во истиот ден граѓаните ќе имаат можност покрај гласачкото ливче на кое треба да го дадат својот глас за иден градоначалник ќе добијат уште едно ливче, со прашање ,,Дали се за или против населување и интеграција на мигранти на подрачјето на општина Гевгелија,,. Првиот човек на општината во интервју за гевгелиската локална телевизија Нова Тв изјавува дека воопшто не била иста стратегијата на министерството за труд и социјалана политика донесена од предходната влада со онаа која во моментов ја усвои министрството за наредните десет години. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Пијан татко од Гевгелија ги тепал со стап малолетните деца а после ги заклучил во подрум.

Синоќа еден час по полноќ пијан гевгеличанец откако се прибрал дома физички ги нападнал со стап своите две малолетни деца во стнот по што им нанел видливи телесно повреди а делото да биде уште погрозно ги заклучил во подрумските простории а на вратата на излегување и ставил и катанец. Неофицијално дознаваме дека настанот во полиција го пријавил сосед , а за кратко време пристигнале полициските службеници.По нивното пристигнување и увидот дека лицето Д.И е во алкохолизирана состојба му е извршено е алкотестирање при што е констатирано присуство на алкохол од 1,77 промили.По краткиот тест истиот префрлен и задржан во Полициската станица во Гевгелија.Од МВР соопштуваат дека децата биле веднаш извадени од подрумските простории и се згрижени од страна на социјални работници од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Гевгелија. Денеска не успеавме да добиеме подетални информации што ќе се случува понатаму со децата имајќи во предвид дека се малолетни а ниту како ќе одговара бнасилниот татко.Од Полициската станица Гевгелија велат дека преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Колку казни се напишаа од УЈП за трите последни вечери на СОФ за непочитување на Законот за готовинско плаќање.

Управата за јавни приходи пред почетокот на СОФ најавуваше голема акција помеѓу тезгите кои беа поставени на плоштадот во Струмица за време на трите последни фестивалски вечери .Градскиот плоштат беше преполн со штандови за пијалоци и храна а меѓу нив беа инспектори од цела држава кои вршеа инспекциски контроли и мониторинг на готовинскиот промет. Бараа од секој штанд да се издава фискална сметка.Најавата преку медиумите одеше двапати со потсетување на сите кои ќе вршат продажба дека мора да поседуваат фискални апарати, во спротивно ќе пишувале казни и до 5 илјади евра. Завши и фестивалот , но засега од регионалната канцеларија на УЈП нема информација колку казни се напишани и колку од сопствениците на штандовите нне го почитувале законот за готовинско плаќање.Не пратија информација да побараме од државната канцеларија,но и Весна Новаковиќ портпарол на УЈП незнаеше колку казни се напишани.Ќе ги чекале сите извештаи од инспекторите а деновие ќе ја имале и точната бројка и собрани пари од казни. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

До 5 илјади евра казна за неиздавање фискална сметка на СОФ.

Засилени инспекциски контроли од УЈП од вечерва на плоштадот во Струмица.Градскиот плоштат преполн со штандови за пијалоци и храна а инспектори од цела Македонија ќе се меѓу нив и вршат мониторинг на готовинскиот промет.Ќе бараат од секој штанд да се издава фискална сметка. Засилената контрола на инспекциските служби доаѓа по изговената анализа од која јасно се гледа и е утврдена значителна отстапка кај определена категорија на даночни обврзници особено кај услужниот секотор. УЈП уаптува апел до даночните обврзници за почитување на законот за регистрирање на готовински промет во спротивно казните се до 5 илјади евра. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

За само два дена донесена е забрана за работа на дури 37 компании кои не ги почитувале препораките на МТСП.

За само два дена донесена е забрана за работа на дури 37 компании кои не ги почитувале препораките на министерството за труд и социјална политика.Инспекциските служби направиле 207 инспекциски надзори кај работодавачи за почитување на препораките за топлотен бран. Најголемиот дел од забраните се во компании кои се занимаваат со вршење на дејности во градежништвото, земјоделие, отпади, комунални услуги, конфекциски погони. Од МТСП се децидни , дека фактот што земјава во земјава е прогласена портокалнова фаза работодавачите се обврзани и понатаму да ги почитуваат дадените препораки и да се грижат за безбедноста на вработените во услови на топлотен бран. За сега нема санкции, работодавачите се само писмено опоменати , но доколку и понатаму не ги почитуваат препораките ќе следуваат парични казни и други санкциски мерки кои се поригорозни.Покрај препораките на МТСП остануваат и препораките од министердтвото за здравство заедно со лекарите кои велат дека најодговорно мора да се почитуваат со цел заштита на општото здравје. Македонија сè уште во портокалова фаза. Продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време. Според прогнозите, промена на временската состојба се очекува од сабота со благо опаѓање на температурата. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Ќе се печатат нови картички две во едно,лична карта и здравствена книшка

Министерството за здравство со најави дека е можно распишување тендер за избор на фирма која ќе печати нови електронски здравствени картички (ЕЗК), поради тоа што на поголем број од граѓаните картичките им се неважечки, а дел ги немаат добиено. Голем дел од граѓаните на регионот немаат ЕЗК, но некои заглавија со месеци чекајки да се распише тендер за повторно печатење на картичките. Од раководството на ФЗО во Струмица немаме никакви информации месеци наназад каква е состојбата со бројката на картичките,бидејќи раководителот неможел да дава информација на медиумите без дозвола од погорното раководство. Најавите на министерот за здравство Таравери се дека планирале да воведат нов систем,односно три во едно, лична карта, возачка и здравствена картичка во едно. Но, од МВР ме информираа дека технички е возможно заедно да бидат само лична карта и здравствена картичка. Од ресорното минстерство најавија дека сепак тоа ќе биде процес кој ќе трае во наредните две до три години. а дотогаш ќе мора да се печатат нови картички. За сега нема детални информации кога ќе се почне со печатење на новите картички две во едно. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Гевгеличани добија нов градски пазар

Денеска е пазарен ден во Гевгелија па така пазарџиите од утрово асортиманот на нивните производи го нудеа на новиот градски пазар.Жителите од Гевгелија но и околните населени места од сега ќе можат да пазарат секојдневно,односно пазарот ќе биде отворен секој ден,но традицијата сепак ќе остане и карактеристичните пазарните денови:четврток и недела ќе бидат повтроно пазарни денови со најмногу производи. Пазарниот простор, односно тезгите, согласно понудата на производите, ќе бидат поделени во неколку делови (зелен пазар, текстилен и пазар наменет за пластика и железарија), а распоредот ќе го врши ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија. Станува збор за пазар кој ќе има...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: