Автор: Ване Трајков

Фактор магазин тврди дека Заев и Борисов ќе организираат бизнис форум во Струмица

На крајот од октомври во Струмица, најверојатно, ќе се организира бугарско-македонски бизнис форум под покровителство и учеството на премиерите од двете држави. Според извори во деловниот свет во Бугарија, на овој економски форум на менаџерите и локалните власти ќе им бидат презентирани непосредните приоритети на Бугарија со претседавањето со ЕУ пишува faktor.mk . На иницијатива на официјална Софија се подготвува и план за помошта што за аспирантите од регионот кон евроинтегрирањето што е иницијатива на четири членки во Унијата од регионот. ТВ екипата на Фактор магазин во Софија забележа оценки дека Договор за добрососедство и пријателство отвара врати за...

Read More

Кривична за градоначалникот на Ново село оти тројца општинари превезувале плакати во службено возило

Градоначалникот на Ново село заработи кривична пријава од МВР под сомневање дека сторил кривично дело ,,злоупотреба на службената положба,, додека тројца вработени од општината се лишени од слобода  оти со службено возило разнесувале изборен пропаганден матријал информираше МВР. Според полицијата градоначалникот дозволил на вработените од општината да управуваат со службеното возило голф без патен налог и во него да превезуваат плакати кои биле натоварени од печатница од Кочани за тројца кандидати за градоначалник на една политичка партија Градоначалникот на Ново село Блажо Велков ни изјави дека бил затекнат како од ситуацијата така и од кривичната. Вели дека вработените од...

Read More

Фото – Стадионот ,,Младост,, во Струмица ќе носи многу европски натпревари

Со реновирањето на стадионот ,,Младост,, во Струмица, Македонија доби уште еден репрезентативен објект кој ги исполнува стандардите на УЕФА и ФФМ. Ова значи дека стадионот на струмичани ќе им донесе многу европски натпревари. Така беше летово кога Вардар, Шкендија и Пелистер играа во евро куповите а заигра и македонската фудбалска репрезентација пред дваесетина дена со Албанија, дуел кој од организациски аспект беше оценет со највисоки оцени од УЕФА, како и од Албанската Фудбалска федерација. Заради тоа  веќе на 9 октомври Струмица и стадионот ,,Младост,, повторно ќе биде местото каде фудбалските репрезентативци на чело со Горан Пандев повторно ќе заиграт....

Read More

Пионерите на РК ,,Астрион,, лигата ја стартуваа со победа против Текстилец

Надежите на РК ,,Астраион,, од Струмица со победа ја започнаа пионерската лига. На свој терен ги совладаа своите врсници од Текстилец од Штип со резултат 24:12 на полувреме 12:8. Пионерите на ,,Астраион,, за првпат се натпреваруваат под капата на РФМ. Пионерската лига е поделена во четири групи а струмичките надежи се во групата 3 каде освен тие и штипјани се и Делчево, Тиквеш Кавадарци, Младинец, Торо Спорт. Системот е дома гости а најдобрите ќе разигруваат за титулата пионерски првак. Минатата сезона РК ,,Астраион,, дебитираше во лигите на РФМ токму во ова конкуренција. Лани пионерите го освоија 4 место  но...

Read More

Игор од Богданци се оперираше но останува на терапија во Турција вели мајката Живка

14 годишниот Игор  Геленчев од Богданци кај кого беше пронајден тумор на мозокот и за кого се собираа донации е опериран во  Турција и според информациите од семејството тој се наоѓа во  стабилна здравствена состојба . Но младото момче ќе мора да остане во турската клиника најмлаку уште еден месец каде ќе биде на терапија . Ова за Канал ВИС  го изјави неговата мајка Живка со цел да ја информира јавноста  која застана зад лекувањето на Игор ,, Како мајка на Игор, сите Вас кои со Вашата длабока хуманост помогнавте и се уште помагате со добра мисла и сочувство,...

Read More

Повторно затворен системот за наводнување од Паљурци оти нема вода во браната

Вентилите на брана „Паљурци“ повторно се затворени за наводнување на површините во општина Богданци. Нивото на водата во браната е под дозволениот минимум поради што „Водостопанство“ одлучило да не врши испорака на вода до земјоделците. „Паљурци“ не се полни веќе извесен период од системот „Ѓавато“, кој е алтернативно решение доколку пресушат природните водотеци. Земјоделските производители претежно на есенска зелка и модар патлиџан реагираат што повторно се оставени сами да се снаоѓаат за наводнување иако имат склучено договори за ова сезона. Од АД „Водостопанство“ признаа дека не се врши испорака на вода до земјоделците заради намаленото ниво во браната „Паљурци“,...

Read More

Пандевци хит во Прва лига – Падна и Работнички за ново победничко селфи

Фудбалерите на ,,Академија Пандев,, станаа хит во прволигашкиот шампионат откако денеска забележаа победа и против романтичарите. Пандевци на гостувањето во Скопје имаа негатива од 1:0 со Работнички но благодарение на Атанасов и Мишев, избраниците на Панче Стојанов забележаа победа која им донесе нови три бода со која се зацврстија на втората позиција Академија Панев по 7 кола имаат 4 победи, два нерешени исходи и еден пораз и со 14 бода се зад лидерот Шкендија. Следното коло на свој терен играат со Вардар. Осмото првенствено коло е на програмата на 27 септември  Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Кошаркарските ветерани од Струмица изненадија со тројки и атрактивни поени !

Денеска во салата ,,Партизан,,  се одржа меморијален кошаркарски турнир за ветерани  во организација на КК,, Ветерани Струмица,, а на кој учествуваат и екипи од Битола, Кавадарци, Штип и Лесковац Србија.  Ветераните од Струмица во првиот меч славеа против Астибо од Штип кој беше доста интересен. Караристов постигна со кош од средината на теренот, Ефтимов беше неприкосновен со шутот за три. Зетов Узунов и Коцев постигнуваа атрактивни поени, искусниот Настев, Апцев, Димитриев, Ушинов исто така  се запишаа во листата на стрелци каде свој учинок имаше и Милановиќ. Единствено не поентираа Витанов и Кечев но помогнаа во победата на својот тим....

Read More

КК Струмица следната недела на турнир во Бугарија

КК ,,Струмица,, интензивно се подготвува за   новата првенствена сезона а паралелно работи на доекипирање на тимот со  кој ќе атакува на висок пласман во престојниот шампионат. Како што не информираше претседателот на клубот Лефтер Андонов при крајот на месецов ,,Струмица,, заминува на турнир во соседна Бугарија каде ќе се подига формата на играчите пред стартот на првенството. ,,Станува збор за Пловдив Kупот на кој освен ние  ќе играат и бугарските тимови Левски, Академик и Спартак. Ова е убава можност со силни тимови да ја утврдиме формата на нашите играчи со цел да се отстранат евентуалните недостатоци за да ги...

Read More

Видео – Наковски волеј организира силен одбојкарски турнир со Шампиони

ОК Наковски волеј во сабота организира меѓународен одбојкарски турнир. На турнирот ќе земаат учество: косовскиот шампион “Дрита”од Гнилање (кој учествува во лига на шампиони) , македонскиот шампион OK ” СВСК “- Куманово , OK ” УГД ” -Штип, и нашиот клуб ОК ” Наковски волеј “. Турнирот ќе започне во 10:30h во салата на средното училиште Димитар Влахов, каде што нашите девојки ќе ги одмерат силите со ОК ” УГД ” -Штип.Во 12:00h ќе се одигра мечот меѓу ” Дрита” и ” СВСК “.Во 17:00h се игра за трето место, а пак во 19:00h ќе се одигра финалниот меч за...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: