Автор: Ване Трајков

Одбојкарите на Струмица и кикбоскерите на Тим Зоран избрани за најдобри во струмичкиот спорт за 2017

Кикбоскерот  Пепи Велков е избран за спортист на Струмица за 2017 додека за спортска екипа шампионскиот состав на ОК,, Струмица,, чиј стратег Кире Ричлиев е прогласен  за најдобар тренер за минатата година. Ова е епилогот од  манифестацијата ,,Избор на спротист на општина Струмица,, што ја организираше Сојузот на училишен спорт заедно со Општина Струмица под покровителство на Градоначалникот Коста  Јаневски и Советот на општината Во младинските категории  најдобар спротист е Витанче Витанов од КБК  Тим Зоран,  чиј тренер Зоран Спасов го понесе признанието најдобар тренер во малдински конкуренции додека младинците на ОК Струмица за најдобра младинска спортска екипа Друштво...

Read More

ВИС СПОРТ – ЖФК ,,Тиверија’’ од Струмица на добар пат да ја освои ШАМПИОНСКАТА титула и да заигра на европска сцена !

Струмичкиот женски фудбалски прволигаш ,,Тиверија’’ есенската полуетапа од шампионатот го заврши на втората позиција. Во пресрет на пролетниот дел, интензивно се подготвува за сериозен атак на лидерската позиција што ќе значи и освојување на првата Шампионска титула во женска конкуренција. Станува збор за клуб кој сериозно работи со фудбалерките и клуб во чии редови има најмногу членови во младинските категории…Еве што кажаа во емисијата ВИС СПОРТ  тренерот Славе Велков и фудбалерката Александра Ристовска која е и коориднатор на младите погони на ЖФК ,,Тиверија’’………. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Видео – Валандово обезбеди 400 илјади евра за реновирање на градинката ,,Калинка’’ а годинава се планира и изградба на клон во Брајковци

Ќе се реновира односно реконструира Детската градинка ,,Калинка’’ во Валандово за што општината обезбеди 400 илјади евра од прекуграничен проект.  Како што вели градоначалникот Перо Костадинов ќе се изврши  замена на столаријата, кровната конструкција и се што е потребно ова градинка во Валандово да биде енергетско ефикасен објект. Паралелно градоначалникот Костадинов за ова година најавува градинка во Бојмискиот крај конкретно во селото Брајковци, проширување на капацитетите во Јосифово а се планира во својот мандат и градинка во Чалакли….. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Полицијата откри 15 мигранти кај Гевгелија во товарно возило на струмичанец

Патрола од Полициска станица за Граничен премин и граничен надзор Богородица открила 15 мигранти кај селото Милетково, гевгелиско, информираат од МВР. Мигрантите биле откриени во товарно моторно возило „фиат-дукато“ со бугарски национални ознаки управувано од М.Д.(28) од Струмица. „Од страна на полициските службеници бил извршен преглед на возилото при што се пронајдени 15 мигранти, од кои осум сириски, пет пакистански и двајца ирачки државјани, кои биле приведени. За настанот бил известен Јавен обвинител. М.Д. бил лишен од слобода и предаден во Полициска станица Гевгелија, а мигрантите се задржани во Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор Богородица, за...

Read More

Со грант од Светска банка од 260 илјади евра, Првомајска во Валандово ќе се реконструира

Во април годинава се очекува да почне со реконструкција  улицата ,,Први мај,, во Валандово која впрочем преставува дел од магистралниот патен правец кон Гевгелија и Скопје. За општинските власти  ова улица преставува тесно грло и со средства од Светска банка ќе се врши реконструкција во должина  од 350 метри  со цел да се зголеми безбедноста на  овој патен правец Првиот човек на Валандово Перо Костадинов  вели дека договорот е потпишан пред Нова година и во тек се подготовките за отпочнување со реализација која треба да траеод 60 до 90 дена. Со реконстуркцијата, ова улица ќе биде  булеварско решение и...

Read More

Јанев- Имаме огромни долгови, но ќе се трудиме финансиски да ја стабилизираме општина Василево и да ги реализираме планираните проекти

Реализацијата на минатогодишниот Буџет  на општина Василево, градоначалникот Марјан Јанев ја оценува како просечна и потврда дека нереално биле планирани средствата за 2017 од претходното раководство. Од планираните 224 730 000 денари за минатата година, општината успеала да обезбеди и да потроши околу 145 000 000 денари или околу 64% од вкупниот Буџет. Многу полоша е ситуацијата кај основниот Буџет ( парите што општината сама треба да ги обезбеди, без дотациите од државата). Од планираните  130 900 000 денари реализирани се околу 66 000 000 денари или во проценти, 50%.  Единствено целосна реализација има кај Блок дотациите од државата...

Read More

Активистите ги поддржуваат предложените измени на законот за минерални суровини

На собраниска седница почна расправата  по Предлог-закон за измени и дополнувања на Законот за минерални суровини, кој експлицитно забранува примена на цијаниди и сулфурна киселина. Предлогот го доставија група пратеници од владеачкото мнозинство каде што како аргумент го наведоа што се изадени   концесии за површински копови за рудници за бакар и злато – Казандол во Валандово и Иловица во Босилово, кои во своите постапки користат сулфурна киселина, односно цијаниден раствор во огромни количества.Ангел Наков од Спас за Валандово кој учествува на расправата вели дека сите граѓански активисти го подржуваат оиве измени кои не се однесуваат за веке постоечките  рудници...

Read More

Видео – Советот на Василево со одлука за помош на Ристови од Дукатино чија куќа изгоре до темел

Советот на општина Василево донесе одлука за доделување на еднократна парична помош на семејството Ристови од с. Дукатино, чија куќа целосно изгоре  во пожарот што ја зафати во саботата вечер. Согласно одлуката на советниците , на семејството ќе им бидат доделени 100 илјади денари. Освен тоа Советот го задолжи ЈП ,, Турија ’’ на семејството Ристови да им обезбеди и реализира бесплатен приклучок на водоводната мрежа Градоначалникот на Василево  Марјан Јанев ги повика сите хумани луѓе и фирми  да помогнат на Златко Ристов за да подигне нов дом во кој ќе може да ја помине зимата. Инаку општината завчера...

Read More

Мерната станицата во Струмица во функција – ПМ 10 честичките повторно над дозволеното !

Повторно е ставена во функција станицата на Министерството за животна средина во Струмица која го мери квалитетот на воздухот изразено преку ПМ 10 честичките. Според објавените податоци на официјалната веб страна на министерството, последните четири дена, просечното дневно ниво на аерозагаденост во Струмица е над дозволеното посебно во ноќните часови кога концентрацијата на  ПМ 10 честичките достигнуваат и до 500 микрограми на кубен метар за што сведочи и часовниот графикон за Струмица. Станицата се наоѓа во кругот на струмичката болница. Истата покажуваше алармантни податоци на почетокот на јануари. Тогаш од министерството за животна средина информираа дека инструментите се тестирале...

Read More

Пожар го пеплоса домот на Ристови во струмичко Дукатино

Семејството Ристови од струмичко Дукатино останаа без дом откако синоќа два часа после полноќ избувна пожар во нивната куќа.  Малку недостасувало да бидат затрупани бидејки почнал да паѓа таванот и кровната конструкција. Пожарот го забележала мајката Магдалена која ги разбудила сите членови на семејството плашејки се дека живи ќе изгорат. Успеале да се спасат но не и покуќнината. Од домот останати се само темелите. Засега не се знаат причините како настанал пожарот во семејната кука на Ристови во струмичко Дукатино.  Златко сега моли за помош оти нема ниту алишта  ниту каде да  спие. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: