Автор: Ване Трајков

Беласица и Брегалница ремизираа – Ајдуците цел натпревар скандираа и ги бодреа синобелите

Дербито од осмото коло од Втората фудбалска лига исток меѓу водечките екипи Беласица и Брегалница од Штип помина без победник. Заврши 1:1. Дуелот се одигра под рефлектори на стадионот Младост, што стана практика за струмичките сино бели. Ајдуците и во овој натпревар беа најголемата подршка на Беласица која имаше шанси да го добие и овој дуел. Со ова реми струмичките сино бели остануваат лидери во Втората лига исток без пораз.   Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Кошаркарите на Струмица со само пет поентери, поразени – ,,соколите,, во Скопје пресилни

Кошаркарите на Струмица претрпеа пораз и во второ коло од најдоброто кошаркарско натпреварување во земјава. Во Скопје загубија од Карпош Соколи со 94:77 каде струмичани добро одиграа само во воведните десет минути кога имаа предност од 5 поени (20:15). Во продолжението од натпреварот избраниците на грчкиот стратег Влаикидис немаа решение како против  домашниот состав, кој втората четвртина ја заврши со фантастични плус 19 (34:15) а во второто полувреме ја одржуваа двоцифрената предност за да дуелот го завршат со плус 17. Во таборот на Карпош сите кошаркари ,, соколои,, се запишаа како стрелци додека кај Струмица од осумината што заиграа,...

Read More

Видео: Балдовалиев со два гола ја донесе петата победа на Академија Пандев

Со головите на Зоран Балдовалиев, Академија Пандев на стадионот Младост во Струмица славеше против Шкупи со резултат од 2:0. Поранешниот македонски репрезентативец Балдовалиев беше немилосрден во 58 минута од белата точка а прецизен беше и во завршните минути од натпреварот кога по втор пат ја затресе мрежата на гостите.  Со овие два нови погодока популарниот ,,Балдо,, е најефикасниот кај ,,пандевци,, по девет одиграни натпревари во најелитното фудбалско натпреварување Со ова петта победа во шампионатот ,, пандевци,, остануваат на врвот од прволигашката табела, односно од девет дуели имаат пет победи , два нерешни исхода и два пораза или вкупно 17...

Read More

Видео – Јани Атанасов ја шокираше Саудиска Арабија со гол од средината на теренот

Фудбалерот на Академија Пандев – Јани Атанасов и член на македонската фудбалска репрезентација  до 19 години ги шокираше своите врсници од  Саудиска Арабија  на пријателскиот натпревар во Словенија откако од средината на теренот постигна ,,спектакуларен,, гол.  Откако фудбларите на Саудиска Арабија ја загубија топката по изведен слободен удар, Јани Атанасов упати шут од средината на теренот надмудрувајки го голманот на противникот. Македонската селекција до 19 години во првиот дуел со Саудиска Арабија претрпе пораз од 2:1 додека во вториот меч славеше со 3:2 каде Атанасов повторно постигна одличен гол. Пријателските натпревари на селекцијата до 19 години против Саудиска арабија...

Read More

Видео-Селекторот Ангеловски го сака Пандев и за следните квалификации оти е големина од човек и фудбалер

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски по победата над Лихтенштајн со 4:0, подвлече дека една од причините за добрите партии во овој квалификациски циклус е струмичкиот интернационалец Горан Пандев кој вчера 91 пат го облече националниот дрес. Селекторот истакна дека ќе направи се што е во негова моќ Пандев и во следните квалификации го носи дресот со националниот грб – Пандев одигра уште еден одличен натпревар и покажа дека е колку е значаен за тимот. Тој беше причината за се она што ни се случуваше во овие квалификации односно неговото враќање во националниот тим оти тој е големина...

Read More

Публиката скандираше, Дориев дебитираше, Македонија славеше !

Фудбалерот на ,,Академија Пандев,, Лупче Дориев конечно дебитираше во дресот на македонската репрезентација која вечерва на стадионот ,,Младост,, со 4:0 славеше против селекцијата на Лихтенштајн во последниот кфалификациски меч за СП во Русија.  По водството на Македонија од 4:0, публиката на ,,Младост,, во неколку наврати го скандираше името на Дориев, па селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски во 78 минута на местото на Енес Барди го внесе момчето од Зубово кое при секој контакт со топката, публиката го бодреше. Дориев беше вториот струмичанец кој вечерва играше против Лихтенштајн ако се има во предвид дека до 64 минута играше неговиот...

Read More

Вечерва на Младост во Струмица , Македонија – Лихтенштајн

Фудбалската репрезентација на Македонија вечер од 20 часот и 45 минути на стадинот Младост    во Струмица го пречекува Лихтенштајн во последниот натпревар од квалификацискиот циклус за Светското првенство во Русија. Селекторот Игор Ангеловски најави победа за завршување на овој квалификациски циклус по ремито со Италија во Торино -Очекувам фудбалерите да имаат пристап и да влезат во натпреварот како и на изминатите натпревари од квалификациите. Секогаш велам дека не е важно кој е на спротивната страна, туку како ќе го одиграме натпреварот. Не потценуваме, но ниту преценуваме било кого. Барам да бидеме рамноправен тим против секого, без разлика на противникот...

Read More

Струмица поразена на стартот од кошаркарскиот шампионат – Охрид ги потопи со Бери и Рос

Екипата на Струмица со пораз го започна домашното првенство откако на свој  терен  во првото коло претрпеа пораз од Охрид со резултат од 90:76. Тимот на Власис Влаикидис во ниту еден момент не успеа да му се спротистави на расположениот  состав  од Охрид во чии редови блескаа францускиот интернационалец Реми Бери кој уфрли дури 35 поени во кошот на Струмица и американецот Кенет Рос кој постигна 21 поен. Кај струмичани американското трио блескаше – Кевин постигна 18, Тајлер 15 а Тарнер 14 поени Следното коло Струмица му гостува на Карпош во Скопје Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Видео – Тиверијанки ги надиграа шампионките, Истатов испратен во Дојран со 7:1

Фудбалерките на ,,Тиверија,, од Струмица денеска забележаа убедлива победа над актуелниот Шампион екипата на  ,,СРЦ Истатов,,. Со резултат од 7:1 , струмичанки ги испратија за Дојран шампионките кои не може да им парираат на расположените ,,тиверијанки,, кои со ова победа докажуваат дека годинава како и изминатата сезона ќе атакуваат на висок пласман. Ова е четврта победа на ЖФК ,,Тиверија,, од Струмица од четири одиграни натпревари и со импресивна гол разлика се наоѓат на самиот врв од прволигашката табела во женскиот фудбал во земјава. Победата беше најавена уште во првото полувреме кога за домакинките беше 3:0 а веќе во второто...

Read More

ВИДЕО ЗА ,,BELASITSA SKY RUN,,- 450 македонци и бугари ќе трчаат со километри и ќе ја запознаваат убавата Беласица

Belasitsa Sky Run е првиот меѓународен натпревар по планинско трчање помеѓу Македонија и Бугарија и  целта му е да ги собере љубителите на овој спорт од двете држави и да им осигура место за пријателски натпревар, форум за размена на идеи и забава. Патеката на Belasitsa Sky Run е долга 81,4 км и започнува од село Смолари во Македонија, искачува се по стрмната падина на Беласица, преминува преку местото викано “Метеролошка станица”, се искачува на врвот Сечена скала (1785 м.н.в.) се движи се по изохипса се до под врвот Тумба каде е границата помеѓу Македонија и Бугарија и од...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: