Автор: Ване Трајков

Ване Тасевски од Сасуоло дебитираше за македонската фудбалска репрезентација

Младиот и надежен фудбалер со струмичко потекло, Ване Тасевски кој во јануари годинава потпиша за италијанскиот калчолигаш Сасуоло, заигра и за македонската фудбалска репрезентација. Тој деновиве беше повикан за македонската селекција до 16 години за настап на пријателските дуели со врсниците од Ерменија на тренинг центарот Петар Милошевски во Скопје. Тасевски кој потекнува од Ново Коњарево а живее во Пјаченца – Италија  беше повикан од селекторот Горан Станиќ за двата контролни натпревари со ерменската селекција против кои македонските надежи забележаа победа од 2:1 во првиот  и реми од 1:1 во вториот дуел Тасевски кој го одигра вториот натпревар во...

Read More

Интервју со Дени Илиев – До Европското за млади во Полска ќе бидам подготвен а наесен да застанам и на мрежата на Арсенал

По 18 месеци пауза, младиот голман на Арсенал Дени Илиев се враќа на фудбалските терени. По последната операција на коленото,  тој се чуствува добро и следниот месец ќе ги започне тренинзите со младинскиот состав на ,,топчиите,, . Младиот струмичанец во интервју за ВИС СПОРТ истакна дека ќе биде дел од младинската фудбалска репрезентација на Македонија за ЕП во Полска со која верува дека ќе направат изненадување. Тоа му е првата цел за да веќе наесен се врати и на мрежата на Арсенал.  Момчето кое пред четири години од струмичка Беласица замина во Арсенал верува дека сеуште не го дал...

Read More

Видео – Тиверија најмасовен женски фудбалски клуб во Македонија – потенцијал има велат од клубот

Женскиот фудбалски клуб ,, Тиверија,, од Струмица контуинирано ја реализира кампањата ,, Да и девојките играат фудбал,, со цел да се анимира и популаризира фудбалот кај женската популација во струмичкиот регион. Тие неодамна отворија свое преставништво во Ново село и во тамошната спортска сала се одработуваат тренинзи. Според одговорните,ЖФК ,,Тиверија,, има најмногу регистрирано членови како клуб во цела Македонија што преставува светла иднина за женскиот фудбал во Струмица. меѓудругото има надежни девојчиња кои можат да бидат квалитетни фудбалерки и да бидат мета на женските фудбалски репрезентации на Македонија но и на странски клубови….Повеке од интервјуто со Александра Ристовска капитенот...

Read More

Академија Пандев со Дејан Станковиќ, доби свој пријател во врвот на УЕФА

Поранешниот клупски соиграч на Горан Пандев, но и голем пријател на Академија Пандев од Струмица,  Дејан Станковиќ е назначен за советник на претседателот на УЕФА- Александар Чеферин. Станковиќ ќе биде задолжен за развојот на младинскиот фудбал односно дечињата на возраст од 14 и 15 години но и правилно насочување на фудбалските Академии и клубови кои имат школи за најмладите. Дејан кој заедно со Горан во 2010 играа во Интер и ги достигнаа фудбалските височини, освојувајки ја Лигата на Шампиони но и Светското клупско првенство Дејан Станковиќ, добро ја познава Академијата Пандев и беше покровител на неколку пријателски натпревари на...

Read More

КК Струмица ќе се бори за опстанок во Првата лига

Кошаркарите на Струмица и ова сезона ќе се борат за опстанок во најелитното кошаркарско натпреварување. По поразот од Куманово во последното редовно коло струмичани заедно со екипите на Плеистер од Битола, Охрид АВ од Охрид и Вардар од Скопје меѓусебе ќе разигруваат кој од нив ќе го напушти прволигашкото друштво. Струмица во Плеј аут лигата влегува со најдобар скор, но има идентичен број бодови со битолчани и охриѓани. Најслаб во разигрувањето за опстанок е Вардар од Скопје кој нема победа ова сезона. За вардарци е потребен максимален учинок дома и нагости за евентуално да ги озбегне второлигашкиот билет. Ова...

Read More

Видео – Дориев ем повреден, ем донесе победа на Академија Пандев

Академија Пандев стаса и до 13 тата победа во второлигашкиот шампионат. Во дербито од 15 тото коло славеа нагости против Новаци со 1:0. Стрелец на единствениот погодок беше Љупчо Дориев кој беше несигурен во стартниот состав на Академијата заради повреда, но јунакот смогна сили и заигра и го донесе победоносниот гол. Тој во 66 минута најдобро се снајде во шеснаесетникот на домаќините и ја затресе мрежата на Новаци По 15 одиграни кола, Академија Пандев има дури 13 бода повеќе од второпласиораниот Еуромилк и се најсериозните кандидати следната сезона да бидат прволигаши Еве го голот на Дориев во 66 минута...

Read More

Пепи Велков и Витан Витанов Шампиони во кик бокс

Членовите на КБК Тим Зоран од Струмица Пепи Велков и Витан Витанов се шампиони во кик бокс дисциплина лоу кик. Тие на последното државно првенство што се одржа викендов без порази се качија на тронот во овој спорт Пепи Велков го освои златото во сенироска конкуренција за кикбоскери до 67 килограми додека Витан Витанов во јуниорска во кадекторијата плус 91 килограм Инаку на ова државно првенство Тим Зоран освои вкупно 15 медали од кои шест злата, три среба и шест бронзени медали Следната недела седум кикбоскерите на Тим Зоран ќе земат учество на турнир во Србија каде очекуваат повторно...

Read More

Промотивно видео – Беласица ќе ја вратиме во Прва лига

Управата и стручниот штаб на Беласица се дружеа со сите категории на фудбалери во овој клуб кој се наоѓа на лидерската позиција во Третата Фудбалска лига исток. Им ги презентираа школите како и начинот и условите за тренинг во овој клуб кој следната сезона ќе стане второлигаш. ФК Беласица кој отвори своја школа и во Ново село, планира преку промотивни видео матријали да ја презентира работата на овој клуб чии амбиции се враќање на струмичките сино бели во најелитното фудбалско натпреварување односно Прва лига Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Во драматична завршница Наковски волеј подобар од битолчанки

Наковски Волеј со 3:2 во сетови забележа победа против Пелистер волеј од Битола во натпревар кој имаше драматична и неизвесна завршница. Домакинките дуелот го започнаа мошне лошо. Приемот не функционираше ниту пак нападот. Сето тоа го искористија гостинките од Битола кои со 25:15 и 25:17 поведоа со 2:0. Откако се мислеше дека Пелистер волеј ќе дојде до првата победа во Шампионатот, одбојкарките на Наковски волеј се разбудија. Возвратија во следните два сетаа. 25:18 и 25:11. Во петиот одлучувачки сет струмичанки добро почнаа но дозволија битолчанки да се вратат во игра за победа израмнувајки 14:14. При овој резултат гостинската одбојкарка...

Read More

Македонија Макс полуфиналист, Наковски Волеј одличен

Македонија Макс забележа нова победа против градскиот ривал Наковски волеј. Овојпат во реванш дуелот од четвртфиналето од Купот.  Во неизвесен и драматичен натпревар, со многу атрактивни поени и скандирања во салата,  избраничките на Зоран Јанков славеа со резултат од 3:2 во сетови. За разлика од пред седум дена кога Наковски волеј одигра слабо и бледо  овојпат одигра далеку подобро, дури атакуваа и на победа. Одбојкарките на Хари покажаа храброст и самодоверба и во одредени моменти одиграа и одлично засенувајки го далеку поискусниот состав на Макс. Првиот сет го добија ,,домакинките,, со 25:17 иако ,,гостинките,, покажаа дека нема да бидат...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: