Автор: Ване Трајков

Видео: ,,Горааан Пандев” – Ечеше стадионот на Џенова ,,Луиџи Ферарис„ во Италија

Стадионот „Луиџи Ферарис“, воден од официјалниот спикер на Џенова, Андреа Карети, громогласно го скандираше  името на струмичанецот Горан Пандев откако го постигна победоносниот гол за Џенова против Интер. Македонскито репрезентативец одигра уште еден одличен меч со што Џенова ја исполнува целта – опстанок во лигата. Еве како изгледаше моментот кога ечеше стадионот скандирајки го Горан Пандев….. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Фото – Маскенбал – РИО во Струмица

Почна маскенбалот во Струмица на кој ќе се избира принц и принцеза за утрешното дефиле од струмичкиот карневал . Најатрактивни се гостите од Аруба кои во стилот на Рио заиграа самба и румба . На маскенбалот освен од земјава има и гости од странство. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Струмица има проволигаш, но пролетва на стадионот Младост ќе нема прволигашки фудбал !

Пандевци нема да играат на стадионот Младост како домакини во пролетниот дел од шампионатот.  Ова го изјави Југослав Тренчовски од Академијата бидејки концесионерот на стадионот Младост – ФК ,,Беласица”  им бара повеќе пари по натпревар иако за есенскиот дел од Шампионатот платиле 725 илјади денари со ДДВ за 10 натпревари. Газдата на Беласица концесионер на стадионот Младост – Славчо Васков  Пинда  вели пак дека побарале повеќе пари за пролетниот дел,  оти Академијата го прекршила договорот и станува збор за пазарна економија, оти Младост имал трошоци… Еве што за Канал ВИС кажаа Југослав Тренчовски и Славчо Васков Пинда….. Сподели:TweetLike this:Ми...

Read More

Повлечени од промет 96 видови вештачки ѓубрива

Кон крајот на јануари од страна на надлежните од Министерството за земјоделство  биле направени  голем број на инспекциски контороли за исполнување на квалитетот и безбедноста на ѓубривата за прихрана на растенијата, при што било утврдено  отстапување на содржината која што е декларирана на производите со она што реално го содржи производот. Во рамки на овие инспекциски контроли како што кажа министерот Лупче Николовски биле повлечени  96 видови ѓубрива  од промет  за кои биле издадени решенија  во 2016 година. Тој најави дека контроли ќе има и на решенијата за ѓубрива издадени во во 2015 тата и во 2017 тата. Сподели:TweetLike...

Read More

Видео – КК ,,Струмица” гласаше за смена на Наумоски , вели претседателот на клубот Лефтер Андонов

Лефтер Андонов претседател на КК ,,Струмица” во изјава за Канал ВИС вели дека преку нивниот ополномоштен преставник гласале за смена на претседателот Наумоски на неодамна вонредното собрание на МКФ. Како клуб гласале против на сите точки од дневниот ред што било регистрирано и од камерите. Иако беше тајно тој тврди дека гласале за смена на Пеце Наумоски, а биле против одлуката во следните две години да нема иницијативи за вонредно собрание бидејки тие се еден од клубовите кои сакаат промени. Андонов тврди дека од лични причини тој не можел да бидат на вонредното собрание и затоа имале полномошник. Тој...

Read More

Видео – Поранешни кошаркари бараат КК ,,Струмица’’ јавно да се изјасни како гласале за иницијативата на Владо Илиевски

Поранешените кошаркарски работници  бараат струмичкиот прволигаш КК,, Струмица’’  јавно да се изјасни дали ја подржале иницијативата на Илиевски за смена на Наумовски и преку кој делегат . Ова го изјавија Ташо Цицимов и Слободан Коцев поранешни кошаркари и тренери  кои се шокирани од информациите дека не успела иницијативата на Владо Илиевски за  промена на раководството на МКФ. Тие се изненадени што КК Струмица со некомплетна документација и делегат што не е од  овој клуб и Струмица  гласале на вонредното собрание за смена на Пеце Наумовски…….   Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

ВИС СПОРТ- Видео од изборот на спортист и зошто Академија Пандев не учествуваше

Изминатата недела во Струмица се одржа традиционалната манифестација Избор на спортист на која беа прогласени најдобрите и најуспешните за минатата година во младинска и сениорска конкуренција. На манифестацијата Академија Пандев не учествуваше и не доставија свои номинации за изборот. Како помина изборот на спортист и зошто ,,пандевци,, на беа пристуни од емисијата ВИС СПОРТ…. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Кривична за поранешен полициски командир во Валандово- набавил дрва и ги оставил во приватен склад а станицата почнала да се грее на нафта

Поранешен командир на полициската станица во Валандово е осомничен дека ја злоупотребил службената положба и овластување. Според полциијата тој во 2014 тата набавил огревни дрва кои ги складирал кај приватно лице при што воопшто не биле искористени за потребите на полициската станица во Валандово. Станува збор за 51 кубик на дрвја набавени во 2014 но поради фактот што немал каде да ги складира наредил дрвата да се истоварат во склад во приватна сопственост на лице од Валандово а веќе во февруари 2015  во станицата бил инсталиран систем за парно греење на нафта Според МВР поранешниот командир на полициската станица...

Read More

Фото – Се преврте автомобил кај струмичко Костурино

На патот кон струмичко Костурино се превртел автомобил , заради што сообраќајот се одвива отежнато. Веста ја потврдија и од струмичкат полиција. Според неофицијалните информации се превртело возило мерцедес при што возачот поминал без повреди но сепак бил  препратен во струмичката болница. ОД СВР Струмица апелираа на внимателно возење и придржување кон сообраќајните правила и прописи и условите на патот   Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Видео од акциите и головите со кои ЖФК Тиверија го освои Купот на Карневалот во Струмица

ЖФК Тиверија го освои Купот на Карневалот 2018 што се одржа во Струмица изминатиов викенд откако славеше победи . Второто место им припадна на гостинките од Црна Гора – Брезница додека третото место на Енко од Пловдив Бугарија.  Градоначалникот Коста Јаневски и претседателот на Советот на општина Струмица, Марјан Даскаловски, ги врачија наградите на најдобрите учесници на вториот меѓународен турнир во женски фудбал „Куп на Карневалот Струмица 2018“. Најдобри стрелци беа Бршњо, Карличиќ (Брезница) Николовска и Стојковска (Тиверија), најдобар голман Викторија Панчурова од ЖФК„Тиверија“, додека за играч на турнирот е прогласена Елена Панеска исто така „Тиверија“. Сподели:TweetLike this:Ми се...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: