Автор: Сузана Мицева

Време е за пролет-Неодолив дом со аксесоарите на Zara Home

Порцелан со неодоливи цветни мотиви, украсни перничиња, украси, се дел од колекцијата на шпанскиот бренд Зара, кој редовно нуди и своја линија за уредување на дом. Неодолив избор додатоци по пазарни и конкуренти цени, ги прави производите на Zara Home задоложителни за сите романтичари.   Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Нема заразни болести во транзитниот центар Винојуг во Гевгелија

Гевгелискиот транзитен центар Винојуг нема опасност од заразни болести. Во центарот има едвај педесетина луѓе и условите се задоволителни, велат од Јавната здравствена установа Гевгелија. Тие денска извршија редовен увид, констатирајќи дека објектите кои се со капацитет до 2 илјади луѓе, се чисти и добро затоплени. Раководителот на Центарот за управување со кризи во Гевгелија, Зоран Лазаревски, вели дека просторот и објектите во центарот реовно се дезинфицираат, а во зависност од потребите и фреквенцијата во Винојуг, тоа може да биде од двапати дневно до еднаш во неделата. Вчера во транзитниот центар Табановце се регистрирани шест случаи на шуга и...

Read More

Танчо Пројковски стана помошник началник во Свр Струмица

Секторот за внатрешни работи Струмица доби помошник началник. Танчо Пројковски, од пред неколку дена почна да ја извршува оваа функција. Од Свр ја потврдија информацијата, во струмичката полиција имало кадровски промени, но потенцираа дека Божинов останува на началничкото место, додека кадровската промена се однесува на помошник началник. Инаку Пројковски досега работел како инспектор во отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Левица: „На карневалот му е потребен маркетинг но и покриени трибини за масовна посетеност“

Огранокот на партијата левица во Струмица, смета дека организаторите на Струмичкиот карневал треба да работат на подобрување на условите во кои се одвива главното карневалско дефиле за поголема посетеност, но и успех на оваа традиционална улична манифестација. Во продолжение, еве го интегрално нивното соопштение:   Штотуку поминаа карневалите, прочка, тримерите. Традиција која што ја негуваме веќе долго време и ќе продолжиме да ја негуваме. Наше огромно богатство кое што не можеме да дозволиме да исчезне, поточно, не можеме да дозволиме да се изгуби духот на КАРНЕВАЛОТ и неговото вистинско значење. Најпрвин, Левицата упатува огромна честитка до сите учесници во...

Read More

Он потврди-Македонката Анита Андреевска-Митровска загина во терористички напад во Брегот на Слоновата коска

Канцеларијата на ОН за волонтери во Брегот на Слоновата коска, информираше дека македонската волонтерка Анита Андреевска-Митровска е една од жртвите во терористичкиот напад во туристичкиот град Гранд Басам, што се случи во неделата на 13 март. Во дописот на ОН се наведува дека Андреевска-Митровска својата мисија ја почнала во декември 2015, а претходно работела во мисија на ОН во Авганистан, во 2002 година. Веста за трагичното загинување на македонската Анита ја потврдија и од Министерството за надворешни работи. Во терористичкиот напад, животот го загубија двајца припадници на војската и 14 цивили. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Безбедносни сили тврдат маршот на бегалците во Моин бил добро организиран

Волонтери ги спроведувале мигрантите и бегалците до Моин и им помогнале да ја поминат надојдената Сува Река. Безбедносни извори на границата велат дека вчерашното доаѓање на околу 2.000 луѓе било организирано. На луѓето уште во Идомени им биле поделени летоци и мапи со упатства како да стигнат до ичегалните премини, со насоки дека ако тегнат масовно, маледонската полиција нема да може да ги запре. Поголемиот дел од луѓето се вратија во Идомени. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Тројца мигранти се удавија во Сува Река кај Гевгелија

Три жртви однесе Сува Река кај Гевгелија. Две сестри и мажот на една од сестрите се удавиле утрово околу 6 часот и 45 минути обидувајќи се да ја поминат надојдената река. Станува збор за група мигранти кои нелегално влегле во земјата и имале намера да транзитираат кон северната граница. Во спасувањето на луѓето учествувала и територијалната противпожарна единица во Гевгелија. Преживеаните 23 мигранти се однесени во транзитниот центар Винојуг, каде им е укажана прва помош. Неофицијално, станува збор за државјани на Авганистан. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

ВИДЕО: Карневалска магија со детскиот мјузикал на Боро Џони

Светла, кореографија, сцена и стотина растрчани и разиграни дечиња ги стоплија срцата на публиката во центарот за култура Антон Панов, како продолжение на карневалската магија која преку детскиот мјузикал ни ја долови музичкото училиште Боро Џони. Весели, талентирани и разиграни. Учениците и професорите од музичкто училиште Боро Џони приредија вистински спектакл пред струмичката публика. Едночасовен концерт каде детската имагинација и креативноста на професионалците достигнаа музичка кулминација преку талентираните изведби на познати нумери од детските мјузикли. 12 точки во кои стотина улченици покажаа дека големата сцена им се покорува на дечињата уметници, ги потсетија возрасните на култните детски филмови кои...

Read More

Нуланд во Гевгелија и Идомени

Помошник државниот секретар за европски прашања на САД, Викторија Нуланд, ги посети илјадиците луѓе заглавени на македонско-грчката граница, а веднаш потоа дојде и во транзитниот центар Винојуг, каде се сретна со директорот на бирото за јавна безбедност Горанче Савовски. Во меѓувреме, бегалците седат на дожд и чекаат да им кажат што ќе се случува понатаму со нив. И покрај затворениот проток и лошото време, во Идомени и понатаму пристигаат нови мигранти. Некои од тие што подолго биле во кампот одлучуваат да се вратат во Атина. Но, никој нема намера да се врати во Турција. Преминот кај каменот 59 и...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: