Автор: Сузана Мицева

Браната Паљурци повторно на минимум, земјоделците без вода

Земјоделците од Богданци повторно без вода. Вентилот за наводнување од браната Паљурци е затворен, бидејќи нивото на акумулацијата пак е на минимум. Земјоделските површини се оставени во немилост откако е сопрен дотурот на вода во Паљрци од изворите кај Ѓавато. Производителите реагираат дека ќе им се исушат посевите, бидејќи температурите се многу високи. Истиот проблем Паљурци го имаше и на почетокот на месецот, поради брзото сушење на езерото, во опасност беа доведени не само опстанокот на засадените ниви, туку и биодиверзитетот во езерото. Од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство велат дека се запознаени со моменталната состојба со хидросистемот...

Read More

Кои се новите директори на подрачните единици на јавните институции во Струмица

Речиси два месеца по превземање на извршната власт, Сдсм почна со промена на директорите во струмичките институции. Досега нови директори добија музејот, центарот за социјални работи, центарот за култура, управата за јавни приходи, а сменет е и началникот на струмичката полиција. Националната установа завод и музеј Струмица досега ја раководеше познатиот археолог Зоран Рујак, а отсега Василка Ѓеоргиева, дипломиран правник, вработена во музејот. Старо нов директор има Центарот за социјални работи. По долгогодишното раководство, Кирил Поп Трајков го заменува Зоран Манев, кој на чело на оваа институција беше и за време на минатото владеење на владите предводени од Сдсм....

Read More

Советот за етика во медиумите и Знм го осудија нападот врз екипата на Канал Вис

Советот за етика во медиумите го осуди нападот на новинарската екипа на Канал Вис, кои вчера беа навредувани и им беше забрането снимање на јавна седница на општина Ново Село. Во денешното соопштение Советот за етика повика да се преземат неопходни мерки за расчистување на ваквите настани, особено кога новинарот е спречен да информира за теми од широк јавен интерес, како што беше случај на вчерашната седница на која се расправаше за одлука за референдум за отворање рудници. Затвореноста на институциите, организациите или функционерите не може да биде метод со кој ќе се спречува известувањето за теми и прашања од...

Read More

Екипа на Канал Вис навредувана и спречена да снима на седница во Ново Село

Градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, не и’ дозволи на новинарската екипа на Канал Вис, кои известуваат за Телма и Канал5 да го снимаат неговото излагање за прашањето за референдум за рудникот Иловица. На денешната јавна седница на советот, тој го натерал снимателот да ја исклучи камерата, а советникот на Вмро Дпмне, Божин Јованов ги пцуел и ги навредувал. За нападот на новинарската екипа се известени Советот за етика во медиумите, Здружението на новинари како и Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Жена загина во сообраќајка кај Удово

61 годишна жена, државјанка на Србија загина утрово на патот Демир Капија-Гевгелија, кај селото Удово. Несреќата се случилоа околу 9.20 минути помеѓу две возила со српски регистарски таблички, тојота авенсис и пежо 308 во кое била и жртвата. Причините за сообраќајката се утврдуваат, но неофицијално се претпоставува дека еден од возачите заспал и изгубил контрола над автомобилот при што директно се судрил со другиот автомобил. Екипа на Итната медицинска помош веднаш пристигнала на местото на несреќата, но само констатирале смрт. Засега нема информации каква е здравствената состојба на другите патници. Увидот на местото на несреќата траеше со часови. Истрагата...

Read More

Дојран на референдум за рудникот Казандол

Дојран утре на референдум ќе се изјаснува за рудникот Казандол. Граѓаните на општина Дојран ќе можат да гласаат за две референдумски прашања: „Дали сте за или против стопирање на работата на рудникот Казандол“ и „Дали сте за или против отворање на други рудници на територијата на нивната општина“? Право на глас имаат 2747 граѓани кои што утре ќе можат да гласаат на 8 избирачки места. За да биде успешен референдум треба да излезат најмалку 50% плус еден од граѓаните со право на глас. Инаку во Дојран референдумот го изгласа советот едногласно по третпат, откако градоначалникот одбиваше да ја потпише...

Read More

Професорот Шкариќ ги бодри дојранчани да излезат на референдум

Организирањето референдуми значи дека граѓаните ги превземаат работите во свои раце. Вака професорот по уставно право Светомир Шкариќ ги бодри дојранчани да излезат и да гласаат против рудникот Казандол. На синоќешната трибина во Дојран, Шкариќ рече дека југоистокот ќе влезе во аналите на македонската историја затоа што покажал дека се буди граѓанската свест. Во недела Дојран ќе го одржи третиот референдум во регионот, по двата успешни во Гевгелија и Богданци. Активистот Јован Џалев предупредува дека Казандол е најголема закана за Дојранското Езеро и за туризмот, и повика граѓаните да го одбранат езерото од потенцијалните загадувачи. Денеска од политичката партија Дом предупредија дека се подготвува документација за изградба и отворање на нов рударски комплекс во југоистокот, Боров Дол, кој се протега на површина меѓу Конче, Радовиш и Штип. Од Дом велат дека станува збор за уште еден потенцијален рудник ан смртта, кој според нив ќе биде поткрепен со лажна студија за оценка на влијанието врз животната средина, бидејќи досега изработените за Иловица и Казандол имале заклучоци дека се безбедни за животната средина, а содржината во студиите го зборувала токму спротивното. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Босилово на референдум на 3 септември

И Босилово ќе оди на референдум за работата на рудникот Иловица. Советниците едногласно изгласаа за ова прашање да има референдумско изјаснување на трети септември. Градоначалникот Колев рече дека се’ уште остануваат многу дилеми околу законитоста на целата постапка, па затоа повторно ќе се консултираат пред да ја потпише одлуката. На седницата присуствуваа и активисти на иницијативата „Спас за Струмица“. Тие им ги образложија на советниците своите забелешки и сомнежи околу отворањето на рудникот Иловица, нарекувајќи го отворањето ан рудниците екоцид на југоистокот. Овие денови се очекува седница за прашањето за референдум да закаже и општина Ново Село за поднесената...

Read More

„Здрава котлина“ ги предаде потписите за иницијативата

Здружението „Здрава котлина“ ги предаде потписите за иницијативата „Спас за Струмица“ со која бараат референдуми во општините Босилово и Ново Село за рудникот Иловица. Граѓанските активисти се сретнаа со првите луѓе во општините и побараа итни седници на советите на кои ќе распишат референдум. Градоначалникот на Босилово, Љупчо Колев вели дека општината ќе соработува со граѓанските активисти и ќе овозможат жителите на нивната општина да се изјаснат за работата на рудникот Иловица-Штука. Доколку се распише референдум во Босилово, тој ќе биде петти во југоистокот инициран од граѓанските здруженија за отворањето на рудници во регионот. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Ученици од СОУ „Јане Сандански“ на светски натпревар по англиски јазик во Атина

По одржувањето на преелиминарниот натпревар во Дубаи, тимот од средното општинско училиште „Јане Сандански“ во состав Ивана Цветанова, Магдалена Стојанова и Тијана Иванова под менторство на професорката Верица Јанковa, утре, заминуваат на полуфиналниот натпревар по англиски јазик кој што ќе се одржи во Атина, Република Грција. Според професорот Јанковска, натпреварот опфаќа повеќе вештини, како што се дебата, предизвик, квиз на знаења од сите области на образованието и пишување есеи на дадена тема. Овој светски ученички куп се одржува во организација на универзитетот ЈЕИЛ од САД, каде што ќе се одржи и финалниот дел на натпреварот. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: