Автор: Сузана Мицева

Денеска времето сончево и топло, максималната температура до 20 степен

Денеска времето сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура се движи од -3 до 3 степена, додека дневната ќе биде во интервал од 14 до 21 степен. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу -1 и дневна до 20 степени. Во четврток ќе дува умерен до засилен северен ветер, а облачноста постепено ќе се зголемува. Во петок во југосточните делови ќе има слаб дожд. За време на викендот ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. извор:makfax.com.mk Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Земјоделците се сомневаат дека државата нема пари за да ги исплати субвенциите

Од понеделник протести и блокирање на влезовите на подрачните единции за земјоделство, доколку до овој петок не почне исплатата на субвенциите. Ваков став изградија земјоделците, откако по цела недела ветувања, платежната агенција се уште не почнала со исплата на парите од ланските субвенции. Претставниците на земјоделците велат дека се разочарани од односот на институциите кон нив. Се сомневаат дека вистинската причина за неисплаќањето на асубвенциите е тоа што државната каса е празна, па се измислуваат причини зошто исплатата не се реализира. Субвенциите за 2016 година треба да се исплатат најдоцна до крајот на јуни, а за финансиска поддршка на...

Read More

Бегалците од Табановце вратени во Грција

  47 бегалци од транзитниот центар Табановце утрово се вратени со реадмисија во Грција. Од граничната полиција на преминот Богородица информираат дека поради блокираниот граничен премин, луѓето утрово околу 9 часот и 30 минути пеш ја поминале македонско-грчката граница, при што се прифатени од тамошната полиција. Во Грција треба да ги регистрираат по што ќе бидат пренесени во бегалски камп во Солун. Од невладината организација Легис, која што е вклучена во целиот процес од почетокот на бегалската криза, велат дека луѓето знаеле дека ќе ги вратат во Грција, но не знаеле кога. Меѓу нив имало бегалци кои сакале да...

Read More

Советникот Витанов останува со Сдсм, даде оставка во Вмро Народна

Советникот Витанов се пишмани. Нема да оди во советничката група на Вмро Дпмне. Тврди дека го изманипулирале од централното раководство на неговата партија, да коалицира со Вмро Дпмне, и затоа ја повлекува вчерашната одлука. „Поради несериозноста на мојата партија Вмро Народна, давам оставка во партијата, и до крајот на советничкиот мандат ќе бидам независен кандидат во советничката група на Сдсм,“ рече Методи Витанов. И од локалното раководство на партијата изјавија дека ја поддржуваат одлуката на нивниот советник. „Ние како општински комитет потврдуваме дека Витанов беше изманипулиран и ја поддржуваме оваа негова одлука,“ рече Ристо Пецев-претседател на Вмро Народна, Струмица. По враќањето на Методи Витанов во советничката група на Сдсм, соодносот на советници на двете партии останува ист, единаесет наспорти единаесет. Од Вмро Дпмне засега не ја коментираат поселдната одлука на Витанов. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Канал Вис најгледанa регионална телевизија во 2016

Канал Вис останува најгледана телевизија во југоистокот. Според извештајот на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги, регионалниот медиум Тв канал Вис е најгледана телевизија во југоисточниот регион со просечна гледаност од 3.79 % во вкупната гледаност на радиодифузниот регион Д4 Боскија. Ова значи дека канал Вис и понатаму ужива најголема доверба и рејтинг кај граѓаните од југоисточна Македонија, од Радовиш до Гевгелија. Колку за илустрација, гледаноста на Вис е двојно поголема од останатите регионални телевизии. Според Авму, на второ место во регионот е Кобра, а последна по гледаност е Телеканал А1. Просечната гледаност на телевизија Кобра е 1.66%, додека Телеканал...

Read More

Страчинарски игри во Мокриево

Звукот на ѕвонците и тропотот на страшни маски изработени од крзно и волна ги исполнија улиците во подбеласичко Мокриево, за карневалот на Василица. Страчинарите ги посетија куќите на мештаните и ритуално ги бркаа злите духови од селото. Десетта година по ред, манифестацијата е организирана и маските имаат натпреварувачки карактер. Инвентивноста на учесниците постојано изненадува, но секогаш маските се поврзани со традицијата и обичаите. „Ние сме од Петрич, Бугарија. Не покани општина Ново Село и ете на на овие страчинарски игри. ЈА претставуваме борбата против злите сили и навестувањето на пролетта,“ рече учесник од Р.Бугарија. Страчинарите во минатото шетале за...

Read More

Дојранското езеро под мраз, концесионерот тврди дека нема опасност за рибите

Ледената покривка на Дојранското Езеро не е опасна за рибите, тврди концесионерот. Мразот длабок 12 сантиметри кој што го покрива најголемиот дел од езерото, не е закана за живиот свет вели Илчо Парчев, бидејќи на одредени места имало дупки од каде што влегува кислород. „Не е целосно замрзнато езерото, има дупки на одредени места од каде што влегува кислород, а кислород има и во водата, така што нема опасност за живиот свет“, рече Илчо Парчев концесионер на Дојранското Езеро. Ваквата ситуација сепак, не им оди во прилог на птиците кои што во текот на зимскиот период се собираат околу...

Read More

Струмичани обвинуваат за институционална негрижа за смртта на Трајко Трендов

Струмичани се револтирани и гневни по смртта на 60 годишниот Трајко Трендов, кој завчера почина од смрзнување пред неговиот дом. Жителите на улицата Крушевска Република, кои што последни реагирале дека човекот е премрзнат, им замеруваат и на здравствените и на социјалните служби, зашто човекот со месеци бил на улица и никој не се потрудил соодветно да го згрижи. „Има ли во таа држава социјални грижи, да помогнат на луѓе во вистинска смисла, ако е на патот паднат, да го приберат, да го згрижат кога нема никакви услови за живот, а не дај му 1000 денари и завршена е работата,“...

Read More

Митко Гогов – еден од 10-те финалисти на поетскиот конкурс „Il Parnaso“ во Италија

Конкурсот за поезија “Парнас – награда на Анџело Ла Векија” е создаден со цел да се прослави и овековечи, преку “Возвишена поезија”, духот, душата, суштината и есенцијата на животот во Каникатската секуларна академија на Парнас. Најмногу пријавени поети има од Италија, но меѓу учесниците има поети од цела Европа, Балканот и пошироко. Целта на овој конкурс е да се шири културата на чувства, емоции, страсти, знаење во текот на целиот живот и реализирање на “експресивната слобода” која е од суштинско значење и привилегија за секој современ општествено ангажиран човек. Наградата е именувана по проф. Анџело Ла Векија (Angelo La...

Read More

Општина Струмица: Се чисти снегот во градот и населените места

Од општина Струмица информираат дека по првиот паднат снег на територијата на општината, зимската служба на јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ излегла на терен и почнала со чистење на улиците во градот. Од локалната власт велат дека покрај улиците во градот се чистат и локалните патишта во населените места. Фирмата Клико градба била во Куклиш и го чистила патот од Куклиш кон Свидовица, а се чистело и во Муртино. Од снежните врнежи се чистеле и локалните патишта од Струмица кон населените места Добрејци и Просениково. Од „Комуналец“ велат дека се  подготвени за справување со последиците од снегот и...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: