Автор: А. И.J.

Почина Принц

Според „ТМZ“, музичарот починал денеска, во утринските часови во своето студио во Минесота. Сè уште се утврдуваат причините за смртта, но според првичните информации, Принс неодамна се жалел на силен грип. Во петокот тој патувал со приватниот авион, кој морал принудно да слета. Веднаш потоа бил хоспитализиран, по што викендот веќе заминал дома. Трагичната вест ја потврди и ПР-от на музичарот, Ивен Ноел. -Со огромна жалост и тага потврдувам дека легендарниот изведувач, Принц Роџерс Нелсон почина утринава во неговата „Paisley Park“ резиденција, на 57-годишна возраст. За сега нема детали околу причината за смртта – соопшти Ноел. Сподели:TweetLike this:Ми се...

Read More

РУШЕВИНИ КАКО СИРИСКИ БИЛБОРДИ

Што пишуваа сириските бегалци по рушевините низ нашата земја? Најчеста претпоставка е дека оставаат предупредувања или насоки за другите бегалци, информации за побезбедно минување низ Македонија. Другите претпоставки се дека пишуваат цитати од куранот , а се зборуваше и дека тие шкртки ништо не значат. Сирискиот јазик спаѓа во групата семитски јазици и во подгрупата на источно арамејски јазици кои се зборувале во околината на Месопотамија. Конкретно за сликата погоре во превод: “Al Numairi” на првиот ѕид  – ИМЕ НА ФАМИЛИЈА “Abu Jawad Al Bohtori”         – ИМЕ НА ФАМИЛИЈА “Eastern Karak ”                     – МЕСТО ОД КАДЕ ДОАЃААТ...

Read More

Комедија во која нема ништо смешно

Во петок 15.04.2016 во 20.00 часот на сцената на НУЦК “Антон Панов” премиерно ќе биде изведена претставата „Вртелешка“, од Артур Шницлер напишана пред повеќе од еден век . Делата на Шницлер често се оценети како контроверзни, бидејќи во нив отворено се говори за сексуалноста и антисемитизмот. Шницлер често се смета како креативен еквивалент на Сигмунд Фројд. Поради големата провокативност и акцентирање на сексуалноста и психоанализата, книгите и драмите на Шницлер во триесетите години на XX век биле забранети од нацистичката партија во Германија и Австрија, и покрај дозата на антисемитизам во делата. За Шницлер режисерот Кјубрик изјавил: “Тешко е...

Read More

Се бара изчезната девојка Мануела Пандева

Пандева Мануела (17)  родена во Пиперево од 11 април утрото и се губи секаква трага. . Откако утрото во 7:30 излегла од својот дом за училиште ( 3-та година во „Димитар Влахов “ )  се упатила во непознат правец. Исчезнувањето во полиција веднаш го пријавил  нејзиниот татко кој не информираше и дека сигналот на телефонот и се губи во 5 часот откако цел ден не одговарала на повиците. Мануела од дома била облечена во тексас палто, фармерки и патики. Се молат сите кои имаат било каква информација да пријават на следниот број 070 348 580. Сподели:TweetLike this:Ми се допаѓа...

Read More

Камерон вчера ја објавил неговата даночна евиденција

Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера ja објави неговата даночна евиденција, во обид да се повлече линија за прашањата во врска со неговите лични финансии покренати од страна на спомнувањето на неговиот починат татко и Панамскиот трудови. Но, премиерот сега е под притисок со откривање на поклонот од 200.000£  од неговата мајка што овозможува неговото семејство да избегне данок на имот и данок за наследство од  80,000£. Даночнатапријава открива: Камерон платил £ 75,898 за данокот на приход од £ 200,307 во 2014-15; Камерон и неговата сопруга Саманта направиле  профит од £ 19,000 од продажбата на акциите во фондот “Блејмор  холдингс”;...

Read More

Од 12 до 18 април – 28-от по ред Меѓународен саем на книгата

Во периодот од 12.-18.04. во Метрополис Aрена на изложбена површина од 3.000м2, повеќе од 70 издавачи ќе се претстават на 28-от по ред Саем на книгата. Саемот ќе обезбеди најголема концентрација на дела од домашни и странски автори, современи и класични литературни дела, стручна, научна и белетристичка литература, учебници и училишни прирачници, енциклопедии и дела од областа на културата и уметноста. Традиционално, како и минатите години и оваа година на Саемот на книгата, како една од најзначајните културни манифестации во земјата, на едно место ќе се претстават најголемите домашни издавачи, но и издавачи од регионот. Читателите секојдневно ќе може...

Read More

НЛБ Тутунска банка АД Скопје ќе го смени името

Надзорниот одбор на НЛБ Тутунска банка му предлага на Собранието на акционери на НЛБ Тутунска банка АД Скопје да ја усвои Предлог – Одлуката за промена на назив на НЛБ Тутунска банка АД Скопје. Врз основа на член 39 од Статутот на Банката, Собранието на НЛБ Тутунска банка ја донесе следната Предлог Одлука: 1. Се менува називот на НЛБ Тутунска банка АД Скопје во “НЛБ Банка АД Скопје”; 2. Скратениот назив на НЛБ Банка АД Скопје, ќе гласи “НЛБ Банка”; 3. Оваа одлука стапува на сила по добивање на Согласност од Гувернерот на НБРМ за промена на називот на Банката, како и...

Read More

Пол Гоген и Жак Брел заедно во вечноста на средина на Тихи Океан

  Ежен Анри Пол Гоген  ( Париз, 7. јун 1848 — Атуон, 8. мај 1903), постимпресионист. Разочаран од неуспехот дома и финансиски изнемоштен заминува да го најде својот рај во Француска Полинезија. Првпат престојува на Тахити 1891 ,а 1895 засекогаш се преселува посетувајки ја Франција само уште еднаш во животот. Додека престојувал во Тахити 1895 г. Гоген го негувал својот план да се пресели на Маркезките острови откако видел колекција на комплексно оформени чаши и оружје со потекло од Маркезките Острови. Од сите острови во Француска Полинезија, Маркезките биле најмногу погодени од западните болести (особено туберкулозата), од 80 000...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: