Автор: Илија Шулев

Британските деца можат да одберат дали во училиште ќе носат здолништа или панталони

Малите Британци од двата пола на возраст од пет години ќе можат да одберат дали во училиште ќе носат здолниште или панталони. Станува збор за иницијатива што ја финансира владата со цел прописите за училишните униформи да се приспособат на трансродните деца. Во 80 државни училишта, вклучувајќи и 40 основни, веќе се применува политиката на „полово неутрални“ униформи. Во многу британски училишта девојчињата веќе одредено време можат да избираат дали ќе носат здолниште или панталони, а сега тоа право го имаат и момчињата. Училиштето „Аленс Крофт“ во Бирмингем е едно од првите основни училишта во земјата што ја усвои...

Read More

Гладта една од најголемите закани за светскиот мир

Гладта и сиромаштијата се најголеми закани за светскиот мир и тие не можат да се сфатат само како последица на судбината, изјави поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, кој денеска прв пат ја посети Светската програма за храна на Обединетите нации, чие седиште е во Рим. Гладта е една од најголемите закани за мирот во нашиот свет. Ние не можеме да се задоволиме само со жалењето поради неа или со научни истражувања. Против неа треба решително да дејствуваме со цел што е можно поскоро да ја уништиме, рече папата во седиштето на Програмата во Рим, јави ДПА. Фактот дека...

Read More

Џорџ Озборн: Додека сум жив Турција нема да влезе во ЕУ

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн изјави дека Турција нема да се приклучи кон Европската Унија, демантирајќи еден од аргументите што го користат поддржувачите на излегувањето на Велика Британија од Унијата, кои предвидувааат поголема миграција додколку Турција биде примена во ЕУ. Не мислам дека ова ќе се случи додека сум жив – рече вчера Озборн за телевизијата Би-би-си. „Ќе стане ли Турција членка на ЕУ? Не, нема“ – рече министерот. Стравувањата меѓу некои од избирачите дека бројот на лица кои доаѓаат на Островот е излезен од контрола, е една од слабите страни на кампањата за поддршката на Озборн и...

Read More

Обнова на гробот на Исус Христос во Ерусалим

Екипа од аксперти и конзерватори започнаа со обнова на стариот гроб во Ерусалим, каде христијанските верници веруваат дека бил закопан Исус Христос. Станува збир за прва обнова на гробот по повеќе од 200 години. Последен пат вакви работи биле преземени уште во 1810 година. Обновата на гробот, кој се наоѓа во црквата на Светиот гроб, има за цел да ја засили и конзервира структурата на објектот, што е постојано во допир со посетители, туристи и верници од целиот свет. Досегашнто несогласување и стариот ривалитет меѓу Грчката православна црква, Католичката и Ерменската црква, за тоа кој да има доминантна улога...

Read More

Без лична карта веќе нема да можете да користите Фејсбук!

Европската комисија предложла, за пријавување на друштвените мрежи во иднина да се користат национални лични карти, кои се користат во повеќете земји на ЕУ, освен Данска и Велика Британија. Па така, наскоро можеби наместо корисничко име и лозинка да внесуваме податоци од личната карта. Идејата ја презентирал подретседателот на Комитетот за единствен дигитален пазар на Европската комисија, Андрус Ансип, а од документите кои протекоа од тој дел на Европската Унија очигледно е дека се сака да се поттикне поголема употреба на личните документи во оваа област. Онлајн платформата треба да користи податоци кои ги признаваат националните државни тела, како...

Read More

Рим ќе добие жена за градоначалник

Кандидатот на италијанското антиестаблишмент движење „Пет ѕвезди“„ Вирџинија Раџи, убедливо победи во првиот круг на изборните за нов градоначалник на Рим, освојувајќи 37 отсто од гласовите. За втората позиција се уште се борат, во „мртва трка“ кандидатот на левоцентристичката Демократска партија на премиерот Матео Ренци и на крајната десница, со приближно освоени 22 отсто од гласовите на Римјаните. Раџи и второпласираниот кандидат, на 19 јуни во вториот круг ќе се борат за градоначалник на „Вечниот град“. Вчерашните делумни локални избори во Италија за градоначаници во 1.300 градови и населени места, како и за Рим, Милано, Торино и за Неапол,...

Read More

Mнозинството Британци го поддржуваат напуштањето на ЕУ

Анкета направена минатата седмица покажува дека 45 отсто од Британците се изјасниле дека се за напуштање, а 41 отсто го сметаат спротивното. Бројот на поддржувачите за излегување на Велика Британија од Европската Унија е за 4 процентни поени повисок од спротивниот табор – оние што сметаат дека не треба да се напушти, вели најновото истражување на јавното мислење на „Ју-гов“, порачано од утринската програма на телевизијата ИТВ, пренесува БТА. Анкетата направена минатата седмица покажува дека 45 отсто од Британците се изјасниле дека се за напуштање, а 41 отсто го сметаат спротивното. Според едно друго истражување, пак, направено последната седмица...

Read More

Турција го повлече својот амбасадор од Германија

Турција го повлече својот амбасадор од Берлин откако Бундестагот денеска ја усвои резолуцијата за геноцидот врз Ерменците од 1915 година, јави агенцијата „Анадолија“. Турскиот заменик премиер, Хуман Куртулмус, претходно ја отфрли одлуката на Бундестагот, изјавувајќи дека Турција не ја признава оваа одлука. Тоа е тема со која треба да се занимаваат научниците, историчарите, а не политичарите или парламентите. Турција на секоја платформа и во секоја прилика ќе одговори на оваа одлука – рече Куртулмус. Прифаќањето на низата погрешни наводи, како што кажа, и нивното карактеризирање како геноцид во Парламентот на Германија е оценето како историска грешка, пренесува „Анадолија“. Турскиот...

Read More

Во Германија регистрирани нови 12 случаи на вирусот зика

Според извештајот на „Институтот Роберт Кох“ во Германија во мај биле регистрирани 12 нови случаи на опасниот вирус зика. Информациите се објавени еден месец откако германските власти најавија задолжителна регистрација на инфицираните од овој вирус. -Работиме под претпоставка дека инфицираните дошле во контакт со вирусот додека патувале во странство, изјави портпаролот на институтот за германските медиуми. Од октомври минатата година во земјата се регистрирани вкупно 56 случаи на зика, иако од институтот велат дека реалната бројка е можеби поголема. „Нема да биде изненадување да има и непријавени случаи, затоа што симптомите на вирусот не се интензивни и инфицираните не...

Read More

Кинески тинејџер пронајден во багаж на аеродромот во Дубаи

Вработени на аеродромот во Дубаи меѓу багажот што приситгнал со авион од Шангај, откриле еден млад Кинез, јави ДПА. Кинезот, именуван само како Ксу, кој има само 16 години, изјавил дека му било „многу удобно“ во одделот за багаж за време на деветчасовниот лет од Шангај до Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), иако не јадел ништо. Вештото момче успешно ги прескокнало оградите на шангајскиот аеродром, по што стигнало до одделот за багаж и се сокрило во еден од куферите, додека надзорниците не гледале. Неговите мотиви за нелегалниот транспорт биле од финансиска природа. Ксу рекол дека се упатил кон Дубаи, бидејќи...

Read More
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: